htaccess Snippets

Przekierowanie 301

Przekierowanie 301 jest to metoda na przekierowanie przeglądającego użytkownika z jednego adresu URL na drugi (np. na zewnętrzny serwer lub znajdujący się na tym samym, ale w innym miejscu). Jest to najlepsze rozwiązanie na potrzeby pozycjonowania danej strony WWW w wyszukiwarkach.

Kod 301 oznacza „Moved Permanently”, czyli przenosiny stałe. Przekierowanie 301 powinniśmy stosować w przypadku, gdy posiadamy kilka domen, które wskazują na tą samą stronę. Za pomocą przekierowania 301 decydujemy, która domena jest głównym adresem strony WWW (a pozostałe domeny kierujemy na adres główny).

Przy tym rozwiązaniu wyszukiwarki internetowe (np. Google, Yahoo czy Bing) nie zmniejszają wartości (siły) linków, które znajdują się na danej stronie WWW. Natomiast bez przekierowania 301 wyszukiwarki traktują treść znajdującą się pod poszczególnymi domenami jako różne strony WWW, a tzw. „siła linków” jest rozproszona. Może to spowodować zmniejszenie pozycji strony WWW w wynikach wyszukiwania.

Jak zdefiniować przekierowanie 301 w pliku .htaccess?

Aby wykonać przekierowanie typu 301 należy w katalogu (do którego obecnie przekierowana jest domena) umieścić plik „.htaccess” o składni wzorowanej na poniższej (Tyczy się tylko serwerów Apache):

Przekierowanie pojedynczej strony:

Redirect 301 /stara_strona.html http://www.twojadomena.pl/nowa_strona.html
Redirect 301 /stara_strona.html http://www.twojadomena.pl/folder/

Przekierowanie całej strony:

Redirect 301 / http://newsite.com/

Przekierowanie www bez www (kanoniczność domeny)

Funkcjnowanie strony zarówno pod adresem twojadomena.pl jak i www.twojadomena.pl jest bardzo częstym mini błędem optymalizacyjnym widzianym podczas audytów SEO na wielu stronach. Łatwo to wyeliminować stosując poniższą regułę:

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^domena.pl$ RewriteRule ^(.*)$ http://www.domena.pl/$1 [R=301,L]

Działanie jest proste: Jeżeli host domena.pl to przekieruj 301 na www.domena.pl. Dbając o kanoniczność domeny pamiętaj także o konsekwencji linków www/bez www w kodzie strony oraz w mapie witryny sitemap.xml Przekierowanie w drugą stronę, czyli z www na bez www jest równie proste:

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.domena.pl$ RewriteRule ^(.*)$ http://domena.pl/$1 [R=301,L]
5/5 - (2 votes)

web-port.pl

Agencja marketingowa i reklamy w Kudowie Zdroju. Tworzymy porządne strony, sklepy internetowe wraz z identyfikacją wizualną. Pasjonaci grafiki i kodu od powstania WWW :)

3 komentarzy o “Przekierowanie 301

  1. Mam Prestę i mam problem ponieważ każdorazowo przy zmianie dodatkowo dodane wpisy znikają mi z pliku. Jak mam wpisać aby do tego nie dochodziło?

    1. Znaleźć w pliku .htaccess pierwsze wystąpienie „RewriteCond On” i dodać nad ta linijką, to wszystko, nie zapomnieć również o dodaniu samego „RewriteCond On”.

  2. Szukałam tej informacji. Dzięki. Powiem później czy mi się udało.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>