Pomyśl o ostatnim przesłaniu obrazu do swojej witryny. Możliwe, że pobrałeś go z serwisu z darmowymi zdjęciami lub ikonami, przesłałeś do swojej witryny, a następnie wstawiłeś na stronę. To świetny przykład optymalizacji obrazu, prawda? Nie do końca. Wyszukiwarki nie mogą czytać zdjęć bez tekstu alternatywnego. Zarówno amatorzy SEO, jak i profesjonaliści wiedzą, że optymalizacja zdjęć pod kątem Twojej witryny jest warta poświęcenia czasu. Bez odpowiedniej optymalizacji obrazu marnujesz cenny zasób SEO. Optymalizacja obrazu zapewnia wiele korzyści, takich jak lepsze wrażenia użytkownika, krótszy czas ładowania strony i dodatkowe możliwości rankingu. Ale jakie czynniki są najważniejsze, aby upewnić się, że zdjęcia można znaleźć i nie spowalniają witryny?

Oto ważne wskazówki dotyczące optymalizacji obrazu, które musisz znać.

1. Wybierz odpowiedni format

Zanim zaczniesz dodawać obrazy do swojej witryny, upewnij się, że wybrałeś najlepszy typ pliku. Podczas gdy istnieje wiele formatów obrazów do wyboru, pliki PNG i JPEG są najbardziej popularne w Internecie.

PNG: Tworzy obrazy lepszej jakości, ale ma większy rozmiar pliku.
JPEG: Możesz stracić jakość obrazu, ale możesz dostosować poziom jakości, aby znaleźć dobrą równowagę.

Dla mnie PNG jest podstawą. Zazwyczaj używam plików JPEG tylko do większych, bardziej wizualnych zdjęć wykonanych przez prawdziwego fotografa. Ale do mojego codziennego użytku PNG jest w porządku.

2. Kompresuj swoje zdjęcia

Zdecydowanie zalecam kompresowanie zdjęć przed przesłaniem ich do witryny. Można to zrobić praktycznie już w każdym oprogramowaniu graficznym od tych darmowych po płatne. Można rownież skusić się o wtyczkę pod WordPress. Kompresja zmniejsza rozmiar pliku obrazu z delikatną utratą jakości. Niezależnie od tego, jakiej wtyczki używasz, która kompresuje obrazy zewnętrznie na swoich serwerach to zmniejszy obciążenie witryny. Jeśli nie masz pewności, które z Twojch zdjęć wpływają na szybkość strony, zalecam skorzystanie z narzędzia Google PageSpeed ​​Insights.

3. Utwórz unikalne obrazy

Jeśli wypełnisz swoją witrynę darmowymi zdjęciami lub kupionymi, witryna może wyglądać nieoryginalnie – jak tysiące innych witryn, które się nie wyróżniają. Pomyśl o korporacyjnej stronie internetowej, firmie konsultingowej, która szczyci się obsługą klienta. Mimo że obrazy zapasów są idealnie zoptymalizowane, nie będą miały takiego samego wpływu ani potencjalnych korzyści SEO jak oryginalne obrazy o wysokiej jakości. Im więcej masz unikalnych zdjęć, tym lepsze wrażenia dla użytkownika i większe szanse na rangę w przypadku odpowiednich wyszukiwań.

4. Uważaj na prawa autorskie

Niezależnie od plików obrazów, których wybierzesz, upewnij się, że nie ma konfliktu praw autorskich. Jeśli nie posiadasz praw autorskich, a dostawca fotografii jest właścicielem używanego przez Ciebie obrazu i nie masz licencji na jego używanie, ryzykujesz kosztownym postępowaniem sądowym. Zgodnie z ustawą Digital Millennium Copyright Act (DMCA) możesz otrzymać powiadomienie, jeśli naruszysz jakiekolwiek problemy z prawami autorskimi. Jeśli właściciel treści zobaczy swoją treść w Twojej witrynie, może wydać żądanie usunięcia naruszenia ustawy DMCA, którego musisz przestrzegać.

5. Dostosuj nazwy plików obrazów

Jeśli chodzi o SEO, tworzenie opisowych nazw plików zawierających słowa kluczowe jest absolutnie niezbędne. Nazwy plików obrazów ostrzegają Google i inne roboty indeksujące w wyszukiwarkach o temacie obrazu. Zazwyczaj nazwy plików wyglądają tak „IMG_722019” lub coś podobnego. To jak zamawianie z menu w innym języku. To nie pomaga Google. Zmień domyślną nazwę pliku, aby pomóc wyszukiwarkom zrozumieć twój obraz i poprawić wartość SEO. Wymaga to trochę pracy, w zależności od tego, jak obszerna jest twoja biblioteka multimediów, ale zmiana domyślnej nazwy obrazu jest zawsze dobrym pomysłem. Weźmy na przykład ten zdjęcie czekolady:

baton o smaku ciemnej czekolady

Mógłbym nazwać to po prostu „czekoladą”, ale jeśli sprzedajesz czekoladę na swojej stronie, potencjalnie każdy obraz może mieć nazwę „czekolada-1”, „czekolada-2” i tak dalej.

Nazwałem ten obraz „ciemną czekoladą-kawą”, aby użytkownicy i wyszukiwarki mogli go zrozumieć.

6. Napisz tekst alternatywny SEO-Friendly

Tagi Alt to tekstowa alternatywa dla obrazów, gdy przeglądarka nie może ich poprawnie renderować. Podobnie jak w tytule, atrybut alt służy do opisywania zawartości pliku obrazu. Gdy obraz się nie załaduje, pojawi się pole obrazu z tagiem alt w lewym górnym rogu. Upewnij się, że pasują do obrazu i sprawiają, że obraz jest odpowiedni. Zwracanie uwagi na tagi alt jest również korzystne dla ogólnej strategii SEO na stronie. Chcesz się upewnić, że wszystkie inne obszary optymalizacji są na swoim miejscu, ale jeśli obraz z jakiegoś powodu nie zostanie załadowany, użytkownicy zobaczą, jaki powinien być obraz. Ponadto dodanie odpowiednich znaczników alt do zdjęć w witrynie może pomóc Twojej witrynie osiągnąć lepsze pozycje w wyszukiwarkach poprzez powiązanie słów kluczowych z obrazami. Nawet Google zauważył wartość tekstu alternatywnego w obrazach. Używamy tych informacji, aby określić najlepszy obraz do zwrócenia w odpowiedzi na zapytanie użytkownika.

Tekst alternatywny jest wymagany zgodnie z amerykańską ustawą o niepełnosprawnościach dla osób, które same nie są w stanie oglądać obrazów. Opisowy tekst alternatywny może ostrzec użytkowników dokładnie, co jest na zdjęciu. Załóżmy na przykład, że masz zdjęcie czekolady na swojej stronie.

Tekst alternatywny może brzmieć:

<img src = ”chocolate-1.jpg” alt = „chocolate” />

Jednak lepszy tekst alternatywny opisujący obraz brzmiałby:

<img src = ”chocolate-1.jpg” alt = „baton o smaku ciemnej czekolady” />

Tekst alternatywny jest widoczny w wersji tekstowej strony w pamięci podręcznej, co pomaga zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom. Aby uzyskać dodatkową wartość SEO, tekst alternatywny może pełnić rolę tekstu kontrolnego linku wewnętrznego, gdy obraz prowadzi do innej strony w witrynie.

7. Pomyśl o strukturze pliku obrazu

W 2018 roku Google zaktualizowało swoje Wskazówki dotyczące obrazu. Jedną z głównych aktualizacji, które ujawnili, było użycie ścieżki i nazwy pliku do uszeregowania obrazów.
Powtórz: ścieżka pliku i nazwa pliku to faktyczny współczynnik rankingu.

Na przykład, jeśli jesteś marką e-commerce z wieloma produktami, zamiast umieszczać wszystkie zdjęcia swoich produktów w ogólnym katalogu / media / folderze, zaleciłbym uporządkowanie podfolderów do tematów związanych z kategorią, takich jak / szorty / lub / denim /.

8. Utwórz tytuł i opis strony

Google ujawniło również, że używa tytułu i opisu strony jako części algorytmu wyszukiwania obrazów.
Strona pomocy Google stanowi:

„Grafika Google automatycznie generuje tytuł i fragment, aby jak najlepiej wyjaśnić każdy wynik i sposób, w jaki odnosi się on do zapytania użytkownika… Korzystamy z wielu różnych źródeł tych informacji, w tym informacji opisowych w tytule i metatagów”.

Wszystkie podstawowe czynniki SEO na stronie, takie jak metadane, tagi nagłówka, kopiowanie na stronie, dane strukturalne itp. Wpływają na sposób, w jaki Google klasyfikuje Twoje zdjęcia.

To jak nakładanie wszystkich dodatków na burrito. O wiele lepiej smakuje z guac. Pamiętaj, aby dodać guac w celu poprawy rankingu zdjęć.

9. Zdefiniuj swoje wymiary

Jeśli korzystasz z AMP lub PWA, musisz zdefiniować wymiary obrazu w kodzie źródłowym.
Jeśli jednak nie używasz żadnego z nich, najlepszym rozwiązaniem jest określenie szerokości i wysokości. Zapewnia lepszą obsługę.

Ponadto pozwala przeglądarkom na zmianę rozmiaru obrazu przed załadowaniem CSS. Zapobiega to przeskakiwaniu strony podczas ładowania.

10. Uczyń swoje zdjęcia przyjaznymi dla urządzeń mobilnych

Och, mobilne SEO. W najgorszym przypadku może zapewnić wysoki współczynnik odrzuceń i niskie konwersje. Ale w najlepszym przypadku może dać ci większą siłę rangi i większe zaangażowanie użytkownika.
Problem polega na tym, jak zoptymalizować swoje zdjęcia pod kątem indeksu dla urządzeń mobilnych?

Tworzysz responsywne obrazy. Oznacza to, że obraz będzie skalowany wraz z rozmiarem witryny, niezależnie od tego, czy użytkownik korzysta z komputera, czy telefonu komórkowego. Dostosowuje się do wielkości urządzenia.

11. Dodaj obrazy do mapy witryny

Niezależnie od tego, czy dodajesz swoje obrazy do mapy witryny, czy tworzysz nową mapę witryny dla obrazów, potrzebujesz obrazów gdzieś w swoich mapach witryn. Umieszczanie zdjęć w mapie witryny znacznie zwiększa szanse wyszukiwarek na indeksowanie i indeksowanie zdjęć przez wyszukiwarki. W ten sposób zwiększa ruch w witrynie. Jeśli korzystasz z WordPress, Yoast oferuje rozwiązanie mapy witryny we wtyczce.

Najważniejsze informacje dotyczące optymalizacji obrazu
Dlatego zanim zaczniesz przesyłać obraz do swojej witryny, wykonaj rytuały optymalizacji obrazu z góry.

Najważniejsze jest, aby obraz i tekst alternatywny były odpowiednie dla strony. Inne kluczowe dania na wynos:

Wybierz odpowiedni format pliku. Pliki PNG to moje ulubione zrzuty ekranu.
Zmniejsz rozmiar pliku, aby przyspieszyć ładowanie strony.
Upewnij się, że elementy SEO na stronie (metadane, dane strukturalne itp.) Są sparowane z Twoim wizerunkiem.
Aby umożliwić indeksowanie, utwórz mapę witryny obrazu lub upewnij się, że obrazy są uwzględnione w mapie witryny.
Optymalizacja obrazów to nie żart. Dzięki postępowi w technologii wyszukiwania głosowego media zyskują coraz większe znaczenie, a cała witryna odniesie korzyść z wykonania powyższych kroków.

5/5 - (2 votes)

Krystian Kociszewski

Pasjonata nowych technologi. WebDevloper na początku, jednak po dłuższym "pobycie" w sieci pasjonata PHP, jQuery, JS i Photoshop'a :).

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>