Czyszczenie pamięci cache przeglądarki internetowej polega na usunięciu pobranych danych podczas przeszukiwania zasobów internetu, są to pliki stron internetowych, ciasteczka, informacje o odwiedzanych stronach, historia, zapamiętane hasła przy wprowadzaniu ich w formularzach sklepów internetowych czy portali społecznościowych. Twórcy stron zdają sobie sprawę z uświadamiania zmian jednak potrzebne są też czynności po stronie przeglądającej osoby aby zobaczyć wykonane zmiany na stronie internetowej. Poniżej czynności jakie trzeba wykonać aby wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki i zobaczyć wprowadzone zmiany po stronie Twórcy.

Google Chrome 3.x lub nowszy

Procedura dla Google Chrome 5.x lub nowszy:

Z menu „Ustawienia Google Chrome” (ikona klucza w prawym górnym rogu przeglądarki, pod przyciskiem zamknięcia programu) wybieramy „Opcje” a następnie w zakładce „Dla zaawansowanych” w sekcji „Prywatność” wybieramy przycisk „Wyczyść dane przeglądarki…” (lub korzystamy ze skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+Del).

Z listy „Wyczyść dane za” wybieramy „Wszystko” i potwierdzamy przyciskiem „Wyczyść historię przeglądania”.
Procedura dla Google Chrome 4.x:

Z menu „Ustawienia Google Chrome” (ikona klucza w prawym górnym rogu przeglądarki, pod przyciskiem zamknięcia programu) wybieramy „Opcje” a następnie w zakładce „Prywatne rzeczy” w sekcji „Przeglądanie danych” wybieramy przycisk „Wyczyść dane przeglądarki…” (lub korzystamy ze skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+Del).

Z listy „Wyczyść dane za” wybieramy „Wszystko” i potwierdzamy przyciskiem „Wyczyść historię przeglądania”.

Procedura dla Google Chrome 3.x:

Z menu „Ustawienia Google Chrome” (ikona klucza w prawym górnym rogu przeglądarki, pod przyciskiem zamknięcia programu) wybieramy „Wyczyść dane przeglądania…” (lub korzystamy ze skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+Del).

Z listy „Wyczyść dane za” wybieramy „Wszystko” i potwierdzamy przyciskiem „Wyczyść historię przeglądania”.

Mozilla Firefox 3.5.x, 3.6.x, 4.0 lub nowszy

Z menu „Narzędzia” wybieramy „Wyczyść historię przeglądania” (lub korzystamy ze skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+Del).

Z listy „Okres do wyczyszczenia” wybieramy „wszystko” i potwierdzamy przyciskiem „Wyczyść teraz”.

Mozilla FireFox 2.x, 3.0.x

Z menu „Narzędzia” wybieramy „Opcje”. W oknie, które się pojawi wybieramy dział „Prywatność”. Nastęnie wchodzimy w każdą z dostępnych zakładek i usuwamy dane poprzez kliknięcie w przycisk „Wyczyść…”.

Istnieje również szybszy i bardziej funkcjonalny sposób. Możemy z menu „Narzędzia” wybrać opcję „Wyczyść prywatne dane…” lub użyć skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+Del.

Opera 9.x, 10.x, 11.x

Z menu wybieramy „Narzędzia” i wybieramy pozycję „Wyczyść historię przeglądania…”. Następnie w oknie, które się wyświetli klikamy w przycisk „Szczegóły >>”. Na liście zaznaczamy pozycję „Usuń całą zawartość pamięci podręcznej” i potwierdzamy wybór klikając w przycisk „Usuń”.

Opera 11.x

Z menu wybieramy „Ustawienia” i wybieramy pozycję „Wyczyść historię przeglądania…”. Następnie w oknie, które się wyświetli klikamy w przycisk „Szczegóły”. Na liście zaznaczamy przynajmniej pozycję „Usuń całą zawartość pamięci podręcznej” i potwierdzamy wybór klikając w przycisk „Usuń”.

Windows Internet Explorer 7

W oknie przeglądarki wybieramy przycisk „Narzędzia” a następnie z listy klikamy w opcję „Usuń historię przeglądania…”. Następnie w oknie, które się pojawi klikamy w przycisk „Usuń pliki…” i potwierdzamy wybór.

Microsoft Internet Explorer 5.x, 6

Aby wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki należy wybrać z menu Narzędzia a następnie „Opcje internetowe…”
wyświetl galerię w Cooliris

Następnie wybieramy zakładkę „Ogólne”.

W polu „Tymczasowe pliki internetowe” wybieramy przycisk „Usuń pliki cookie” oraz przycisk „Usuń pliki…”. Następnie w polu „Historia” czyścimy całą historie oglądanych stron WWW.

Ostatnim krokiem jest potwierdzenie ustawień.

Dostępna jest możliwość, aby pamięć cache przeglądarki internetowej była opróżniana automatycznie. Należy w menu „Narzędzia” wybrać pozycję „Opcje internetowe”. Z zakładki „Zaawansowane” zaznaczamy opcję „Nie zapisuj zaszyfrowanych stron na dysk” oraz „Opróżnij folder tymczasowych plików internetowych podczas zamykania przeglądarki”.

4.3/5 - (9 votes)

Magda Jaworska

Tworzę mobilne aplikacje! Pasja to wszystkie aspekty projektowania stron www, ze szczególnym uwzględnieniem nietypowych funkcjonalności wymaganych w dzisiejszym e-commerce.

5 komentarzy o “Czyszczenie pamięci cache przeglądarki internetowej

  1. w firefox jest mam problem pomimo usunięcia według instrukcji dalej widzę to samo, co jest?????

  2. wyłączyć i włączyć z powrotem przeglądarkę internetowa pomoże

  3. Nie działa

  4. Proszę w takim razie wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki (całą) w przypadku gdy jet to przeglądarka Chrome.

  5. Dziwny problem za każdym razem pod Safari nie widzi mi wprowadzonych poprawek.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>