Czyszczenie pamięci cache przeglądarki internetowej polega na usunięciu pobranych danych podczas przeszukiwania zasobów internetu, są to pliki stron internetowych, ciasteczka, informacje o odwiedzanych stronach, historia, zapamiętane hasła przy wprowadzaniu ich w formularzach sklepów internetowych czy portali społecznościowych. Twórcy stron zdają sobie sprawę z uświadamiania zmian jednak potrzebne są też czynności po stronie przeglądającej osoby aby zobaczyć wykonane zmiany na stronie internetowej. Poniżej czynności jakie trzeba wykonać aby wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki i zobaczyć wprowadzone zmiany po stronie Twórcy.

Google Chrome 3.x lub nowszy

Procedura dla Google Chrome 5.x lub nowszy:

Z menu “Ustawienia Google Chrome” (ikona klucza w prawym górnym rogu przeglądarki, pod przyciskiem zamknięcia programu) wybieramy “Opcje” a następnie w zakładce “Dla zaawansowanych” w sekcji “Prywatność” wybieramy przycisk “Wyczyść dane przeglądarki…” (lub korzystamy ze skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+Del).

Z listy “Wyczyść dane za” wybieramy “Wszystko” i potwierdzamy przyciskiem “Wyczyść historię przeglądania”.
Procedura dla Google Chrome 4.x:

Z menu “Ustawienia Google Chrome” (ikona klucza w prawym górnym rogu przeglądarki, pod przyciskiem zamknięcia programu) wybieramy “Opcje” a następnie w zakładce “Prywatne rzeczy” w sekcji “Przeglądanie danych” wybieramy przycisk “Wyczyść dane przeglądarki…” (lub korzystamy ze skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+Del).

Z listy “Wyczyść dane za” wybieramy “Wszystko” i potwierdzamy przyciskiem “Wyczyść historię przeglądania”.

Procedura dla Google Chrome 3.x:

Z menu “Ustawienia Google Chrome” (ikona klucza w prawym górnym rogu przeglądarki, pod przyciskiem zamknięcia programu) wybieramy “Wyczyść dane przeglądania…” (lub korzystamy ze skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+Del).

Z listy “Wyczyść dane za” wybieramy “Wszystko” i potwierdzamy przyciskiem “Wyczyść historię przeglądania”.

Mozilla Firefox 3.5.x, 3.6.x, 4.0 lub nowszy

Z menu “Narzędzia” wybieramy “Wyczyść historię przeglądania” (lub korzystamy ze skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+Del).

Z listy “Okres do wyczyszczenia” wybieramy “wszystko” i potwierdzamy przyciskiem “Wyczyść teraz”.

Mozilla FireFox 2.x, 3.0.x

Z menu “Narzędzia” wybieramy “Opcje”. W oknie, które się pojawi wybieramy dział “Prywatność”. Nastęnie wchodzimy w każdą z dostępnych zakładek i usuwamy dane poprzez kliknięcie w przycisk “Wyczyść…”.

Istnieje również szybszy i bardziej funkcjonalny sposób. Możemy z menu “Narzędzia” wybrać opcję “Wyczyść prywatne dane…” lub użyć skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+Del.

Opera 9.x, 10.x, 11.x

Z menu wybieramy “Narzędzia” i wybieramy pozycję “Wyczyść historię przeglądania…”. Następnie w oknie, które się wyświetli klikamy w przycisk “Szczegóły >>”. Na liście zaznaczamy pozycję “Usuń całą zawartość pamięci podręcznej” i potwierdzamy wybór klikając w przycisk “Usuń”.

Opera 11.x

Z menu wybieramy “Ustawienia” i wybieramy pozycję “Wyczyść historię przeglądania…”. Następnie w oknie, które się wyświetli klikamy w przycisk “Szczegóły”. Na liście zaznaczamy przynajmniej pozycję “Usuń całą zawartość pamięci podręcznej” i potwierdzamy wybór klikając w przycisk “Usuń”.

Windows Internet Explorer 7

W oknie przeglądarki wybieramy przycisk “Narzędzia” a następnie z listy klikamy w opcję “Usuń historię przeglądania…”. Następnie w oknie, które się pojawi klikamy w przycisk “Usuń pliki…” i potwierdzamy wybór.

Microsoft Internet Explorer 5.x, 6

Aby wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki należy wybrać z menu Narzędzia a następnie “Opcje internetowe…”
wyświetl galerię w Cooliris

Następnie wybieramy zakładkę “Ogólne”.

W polu “Tymczasowe pliki internetowe” wybieramy przycisk “Usuń pliki cookie” oraz przycisk “Usuń pliki…”. Następnie w polu “Historia” czyścimy całą historie oglądanych stron WWW.

Ostatnim krokiem jest potwierdzenie ustawień.

Dostępna jest możliwość, aby pamięć cache przeglądarki internetowej była opróżniana automatycznie. Należy w menu “Narzędzia” wybrać pozycję “Opcje internetowe”. Z zakładki “Zaawansowane” zaznaczamy opcję “Nie zapisuj zaszyfrowanych stron na dysk” oraz “Opróżnij folder tymczasowych plików internetowych podczas zamykania przeglądarki”.

Magda Jaworska

Tworzę mobilne aplikacje! Pasja to wszystkie aspekty projektowania stron www, ze szczególnym uwzględnieniem nietypowych funkcjonalności wymaganych w dzisiejszym e-commerce.

5 komentarzy o “Czyszczenie pamięci cache przeglądarki internetowej

  1. w firefox jest mam problem pomimo usunięcia według instrukcji dalej widzę to samo, co jest?????

  2. wyłączyć i włączyć z powrotem przeglądarkę internetowa pomoże

  3. Nie działa

  4. Proszę w takim razie wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki (całą) w przypadku gdy jet to przeglądarka Chrome.

  5. Dziwny problem za każdym razem pod Safari nie widzi mi wprowadzonych poprawek.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>